Laleli Otelleri Telefon Numaraları Adres ve İletişim Bilgileri

Laleli Bölgesinde Bulunan Oteller ve İletişim Bilgileri

OTEL ARAMA

Aradığınız otel iletişim bilgilerine hızlıca ulaşın

Laleli Hakkında Genel Bilgi
Laleli Hakkında Genel Bilgi

Laleli Hakkında Genel Bilgi

Laleli Hakkında Genel Bilgi

Laleli İstanbul'un Fatih ilçesine bağlı semtlerden biridir. Laleli Beyazı ve Aksaray arasında yer almakta olup bugün birçok tekstil firması faaliyet göstermekte olup bu firmalar başta Rusya olmak üzere Polonya, Bulgaristan, Romanya gibi eski Doğu Bloğu ülkelerine tekstil ticari yapmaktadırlar.

 

 Laleli'de Bulunan Tarihi Mekanlar

 

            Laleli semtinde yerli yabancı tüm turistlerin ilgisini çeken birçok yapı da bulunmaktadır. Bu da Laleli'nin popülerliğini korunmasındaki en önemli etkendir. Bu tarihi yapılardan en ünlüsü Laleli Külliyesi'dir. Bu külliye Ordu Caddesi üzerinde yer alan barok tasarımına sahip bir kompleks yapıdır. Sultan 3.Mustafa tarafından mimar Kara Ahmed Ağa'ya tarafından yapımına 1760 yılında başlanan bu kompleks yapının içerisinde cami, müstakil evler, çarşı, çok sayıda dükkan, çeşme, türbe, medrese, küçük bir kervansaray bulunmaktaydı. Külliye'nin başlıca yapısı Laleli Camii olup Türk Sanat Tarihi'nde önemli bir yere sahiptir, çünkü klasik Türk Mimarisinin bazı temel ve tonlarını içermektedir. Laleli Kompleksinin çoğu yapısı 1782'de çıkan bir yangın sonucu yanmış olup 1846 yılında yenilenmiştir. Bu kompleks ve semt adını Sultan 3.Mustafa zamanında yaşayan Laleli Baba'dan almıştır.

 

            Laleli'de bulunan ve görülmesi gereken bir diğer tarihi yapı ise Çukurçeşme Hanı ya da diğer adları ile Taş Han, Katırcıoğlu Hanı ya da Sipahiler Hanı yine Sultan Sultan 3.Mustafa tarafından atlıların konaklaması, dinlenmesi amacıyla yaptırılmıştır. Bugün içerisinde birbirinden şık lokantaların olduğu otantik ve keyifli bir handır.

 

 Laleli Kalınacak Yerler

 

            Laleli'de her bütçeye hitap eden birçok otel bulunmaktadır. Laleli otel fiyatları değişiklik göstermektedir. Bu nedenle kendi bütçenize göre laleli otelleri arasından kolaylıkla tercih yapabilirsiniz.

 

 Laleli'ye Nasıl Gidilir

 

            Laleli İstanbul'un Avrupa Yakası'nda yer almaktadır. Laleli'ye Aksaray tramvayı, halk otobüsleri ya da metro ve transit hatlar ile ulaşım sağlayabilirsiniz.