Vefa Otelleri Telefon Numaraları Adres ve İletişim Bilgileri

Vefa Bölgesinde Bulunan Oteller ve İletişim Bilgileri

OTEL ARAMA

Aradığınız otel iletişim bilgilerine hızlıca ulaşın

Vefa Hakkında Genel Bilgi
Vefa Hakkında Genel Bilgi

Vefa Hakkında Genel Bilgi

Vefa Hakkında Genel Bilgi

Vefa Semti Nerededir?

 

            Vefa İstanbul'da Avrupa Yakasında yer almakta olup Fatih ilçesinin sınırları içerisinde bulunmaktadır.

 

 Vefa Semtinde Gezilecek Yerler ve Yapılacak Şeyler

           

            Vefa Kilise Cami: Vefa Kilise Camisi Molla Şemsettin Cami Sokak'ta yer almakta olup eski adıyla Aziz Theodore Kilisesi olarak bilinmekteydi. Bu kilise caminin 10 ve 12. yüzyıllar arasında yapıldığı varsayılmaktadır. İstanbul'un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet'in akıl hocası Molla Gürani tarafından cami haline getirilen yapı erken dönem Bizans mimarisinin izlerini taşımaktadır ve Kariye Kilisesi'ndekilere benzeyen fresklere sahiptir.

 

            Vefa Lisesi: Dedeefendi Caddesinde bulunan ve Mimar Kemaleddin Bey tarafından tasarlanıp 1872'de inşa edilen Vefa Lisesi ilk ulusal mimari örnekleri arasında yer almaktadır.

 

            Vefa Camisi: Modern Vefa Camii, Vefa Caddesi Yolu üzerindedir ve 15. yüzyıldan kalma bir yapı olup tekke olarak inşa edilmiştir. Fatih Sultan Mehmet'in isteği üzerine kompleks bir yapı olarak inşa edilmiş olup 1909 yılında büyük yangında büyük hasar görmüş ve 1994 yılında aslına uygun olarak tadilatı yapılmıştır.

 

            Atıf Efendi Kütüphanesi: Vefa Caddesi üzerinde bulunan kütüphane 1742 yılında inşa edilmiştir. İçerisinde 25.000'den fazla el yazması koleksiyonu barındıran kütüphane Süleymaniye Yazma Eserler Kütüphanesine bağlı olarak faaliyet göstermekte olup isteyenlere elektronik ortamda hizmet vermektedir.

 

            Vefa Bozacısı: 1876'dan beri müşterilere hizmet veren Vefa Bozacısı Katip Çelebi Caddesi No. 102'de mayalı arpadan yapılan bozası Vefa Semtinde yapılacaklar arasında yer almaktadır. Duvardaki cam bir kutuda, Atatürk'ün oraya yaptığı ziyarette kullandığı bir kupa bulunmaktadır. Yaz aylarında kuru üzümden yapılan serinletici bir içecek olan 'şıra' servis edilmektedir.

 

 Semtte yer alan Vefa otelleri hakkında

 

            Vefa otel açısından oldukça geniş bir skalaya sahiptir. Her bütçeye hitap eden otel, hotel ve apartlar bulunmakta olup genellikle bu oteller Molla Hüsrev Mahallesi civarında yer almaktadır.